logo

Diena.lt: Augimas, nauji projektai ir žinutė dėl biurokratijos

(2022-01-18)

„Citus“ dešimtieji veiklos metai: augimas, nauji projektai ir žinutė dėl biurokratijos

 

Šiemet dešimtmetį švęsiančios įmonės „Citus“ valdomuose projektuose Vilniuje ir Kaune 2021 m. buvo rezervuota 470 būstų: 308 – Vilniuje ir 162 Kaune. Šis skaičius buvo 84 proc. didesnis nei 2020 m. (256 rezervuoti butai ir kotedžai) bei 8 proc. didesnis nei 2019 m. (435 būstai). Tuo tarpu rezervuotų būstų vertė, lyginant su dvejais ankstesniais metais, išaugo, atitinkamai, 2,3 ir 1,9 karto – iki 52,23 mln. Eur. 2020 m. ši suma sudarė apie 22,35 mln. Eur, 2019 m. – apie 28,06 mln. Eur.

Populiariausi tarp „Citus“ valdomų projektų sostinėje buvo „PaJustis“ (115 butų ir 14 kotedžų – pastarieji pirkėjams pasiūlyti 2021 m. liepą), „Link ten“ (76 rezervacijos) ir „Miško ardai“ (61 rezervacija). 8 paskutiniai butai ir kotedžai buvo rezervuoti jau parduotame projekte „Būk čia“, o spalio mėnesį startavusiame „Visi savi“ Visorių g. buvo rezervuoti 34 butai – beveik trečdalis visų siūlomų butų projekte.

Kaune daugiausia susidomėjimo sulaukė „Klevų namai“, kur rezervuoti 93 butai, o „Radio City“ šeimininkų sulaukė 69 loftai multifunkciniame projekte atgimstančioje radijo gamykloje „Banga“, Žaliakalnyje.

„Tai buvo išties ypatingi, įspūdingi metai. Metų pradžios euforija visoje rinkoje ir labai intensyvus darbas su planuojamais projektais įmonės viduje atnešė labai daug patirties ir vadybinės brandos. Labai reikšmingai užaugome kaip įmonė, bandėme naujas strategijas. Viena iš tokių – pirmieji ir bene vieninteliai rinkoje visą pirkimo procesą, dėl COVID–19 grėsmių ir apribojimų, perkėlėme į virtualią erdvę. Per metus nuotoliniu butu būstus rezervavo net 293, tai yra beveik du trečdaliai mūsų klientų“, – sako „Citus“ direktorius Mantas Galdikas.

„Citus“ intensyviai dirbo su planuojamais ir naujais projektais. Pernai Vilniaus pirminės rinkos pasiūlą papildė būstai „PaJusčio“ III etape, naujas „Visi savi“ projektas, Kaune – „Klevų namų“ ir „Radio City“ tretieji etapai.

Buvo paskelbta net apie 5 naujus projektus: prie pat Aušros vartų, Tyzenhauzų g. kilsiančius būstus, du projektus Kareivių gatvėje – būsto projektą adresu Kareivių 2E ir multifunkcinį projektą greta „Unideco“ apdailos centro, adresu Kareivių g. 5. Pernai buvo įsigytas ir sklypas Visorių g., kur netrukus turėtų prasidėti „Visi savi“ statybos.

„Rinka yra aukštame intensyvumo taške ir tai yra labai geras laikas mums augti, stiprėti, kaupti patirtį, todėl buvome labai aktyvūs ir pasiruošėme daug projektų, kurių dalies dar net nesame anonsavę. Sudėtingiausia šiandien yra dirbti ir plėstis vis painesne tampančios biurokratijos džiunglėse. Net su neapibrėžtumu, sukeltu pandemijos, ar infliacija statybos srityje tvarkytis lengviau, nes tai – apskaičiuojami dydžiai. O besikeičiantys reikalavimai, ilgėjantys terminai ir numatomi įstatymų pasikeitimai, kurių įgyvendinimas kol kas nėra iki galo sustyguotas, stabdo visos rinkos mechanizmą. Komunikuojame tai rinkai ir institucijoms bei tikime, kad žinutės bus išgirstos ir pamatysime biurokratijos mažinimo pastangų“, – viliasi M. Galdikas.

Jo įsitikinimu, nenuostabu, kad projektavimo stadijoje parduodamų projektų skaičius auga: išsikerojusi biurokratija verčia ypač ankstyvoje, dar projekto vizijos stadijoje projektuoti viską iki smulkmenų, vėliau dėl pasikeitusių aplinkybių ar teisės aktų perdaryti, o investicijos guli „žemėje“ – sklype.

„Liūdna matyti, kaip iki realių statybų stadijos kasmet vis pailgėja projektavimo ir derinimo terminai. Galime net paironizuoti, kad, kaip yra sakęs vienas protingas ir šmaikštus žmogus, gyvasis klasikas, iš pradžių biurokratijai reikia žmonių, kad ji egzistuotų. O dabar, panašu, ji jau gyvena sau ir be žmonių įsikišimo. Komisijos ginčijasi su komisijomis kol plėtotojų projektai be aiškios trajektorijos klaidžioja viešinimų ir derinimų procedūrose“, – juokiasi specialistas.

Didžiausia metų „Citus“ naujiena tapo įmonių grupės įsigytas „Nemuno“ sanatorijos kompleksas Druskininkuose. Čia jau šiemet planuojamas unikalus ir tvarus projektas – apartamentai su SPA viešbučio paslaugų paketu.

„Šiam konversijos projektui ruošiamės ypač intensyviai: dirba projekto komanda, partnerių pajėgos. Darbai vyksta visuose frontuose: baigiame kurti projekto koncepciją ir prekės ženklą, diskutuojame su būsimais verslo partneriais. Čia žmonės galės turėti antrą būstą, skirta poilsiui, nuotoliniam darbui, sveikatinimui ir panašiai, nes komplekse bus siūlomi apartamentai, papildomos paslaugos ir erdvės, skirtos darbui bei kasdienių poreikių tenkinimui“, – būsimo „Nemunas by CITUS“ projekto viziją plėtoja „Citus“ vadovas.

Per metus investicijos į įmonės valdomus projektus sudarė apie 45,5 mln. Eur, 2020 m. ši suma buvo 14,35 mln. Eur, 2019 m. – 11,2 mln. Eur. 2022 metais investicijos dar didės: numatoma, kad be įsigijimų jos sieks apie 54,4 mln. Eur.

Šiais metais planuojama statybas pradėti „Nemune“, dar viename „Radio City“ etape, trečiajame, paskutiniame „Miško ardų“ etape, taip pat „Visi savi“, abiejuose Kareivių gatvės projektuose bei Tyzenhauzų gatvėje.

„Didiname savo projektų portfelį ir ruošiamės dar didesnėms investicijoms. Matome, koks dabar yra pasiūlos trūkumas, ypač jaučiamas Vilniaus rinkoje ir kokį spaudimą tai daro būsto kainoms. Siekiame aktyviai komunikuoti visai rinkai ir valdžios institucijoms, kad būsto įperkamumą išsaugos pasiūlos augimas, o ne paklausos ribojimai“, – komentuoja NT projektų valdymo įmonės „Citus“ direktorius Mantas Galdikas.

 

Skaityti daugiau: https://www.diena.lt/naujienos/verslas/imoniu-pulsas/citus-desimtieji-veiklos-metai-augimas-nauji-projektai-ir-zinute-del-biurokratijos-1059987.

Sudominome?

Apie tai kalbame ir čia: